Tortas „Zacheris”

Tortas Sacher.

Prieš 180 metų sukurtas tortas – argi ne įstabu!? Jo receptą sugalvojo pirmasis šiuo metu visame pasaulyje žinomo „Sacher” viešbučio savininkas Francas Zacheris (Franz Sacher). Originalaus 1832 m. sukurto austriško Sacher-Torte receptas yra kruopščiai saugoma firmos paslaptis. Iš pradžių tortas būdavo kepamas keturkampėje kepimo formoje, apskrita forma paplito tik po kelių dešimtmečių. Tortas yra tvirtos, sausokos konsistencijos, todėl sutepus abrikosų uogiene, rekomenduojama palaikyti bent parą, kad subręstų, o valgyti patartina su plakta nesaldinta grietinėle, kuri prislopina saldumą ir subtiliau atskleidžia savitą skonį. Ilgiau palaikius, tas migdolinis-šokoladinis biskvitas tik gerėja, ką įvertins senoviškų, sunkesnių ir saldžių tortų mėgėjai.

Beje, šiek tiek nukrypstant nuo temos… Pamažu prikapsėjo vienerių metų taurė šioje svetainėje – kukli, bet ir džiugi proga. Visai nemažai įrašų paskelbta – nuo firminio Obuolių pyrago iki Zacherio torto susikaupė daugiau nei šimtas. Aišku, vieni buvo geresni, įdomesni, kiti – gal ne tokie vykę… Tikiu, kad kartu pasidžiaugs tie, kurie paskatino imtis šitos avantiūros, palaikė, skaitė, ragavo, padėjo, kritikavo, išbandė, patarė, tyliai peržvelgdavo įrašus arba komentavo. Ačiū visiems. Svečių ir toliau čia lauksiu… :) O dabar jau dalinuosi gimtadieninio torto aprašymu.

26 cm skersmens „Zacherio” tortui reikės:

 • 200 g juodojo šokolado
 • 180 g sviesto
 • 180 g cukraus
 • 8 kiaušinių trynių
 • 200 g miltų
 • 20 g krakmolo
 • 100 g maltų migdolų
 • 8 kiaušinių baltymų
 • žiupsnelio druskos

Įdarui ir glajui reikės:

 • 450 g abrikosų uogienės
 • 150 g juodojo šokolado
 • 60 g kartaus juodojo šokolado
 • 1/8 litro karšto vandens
 • 125 g cukraus

 Tortas Sach

Ruošiant tešlą, šokoladą ištirpiname virš garų vonelės. Atvėsiname, bet neleidžiame sukietėti.

Kitame dubenyje sviestą, maždaug 2/3 cukraus ir trynius triname iki purios masės, kol ištirps cukrus. Ant viršaus suberiame išsijotus miltus ir krakmolą, suberiame maltus migdolus ir supilam ištirpintą šokoladą. Viską sumaišome.

Baltymus su druska ir likusiu cukrumi plakame iki standžių putų, tada įmaišome į tešlą.

Orkaitę įkaitiname iki 180 °C. Kepimo formą ištepame sviestu ir pabarstome džiuvėsėliais arba formos dugną išklojame kepimo popieriumi ir patepame sviestu. Supilame tešlą ir šauname kepti įkaitinton orkaitėn (dedame ant apatinės lentynos) maždaug 80-85 minutes. Tikriname mediniu iešmeliu įsmeigę į kepinio viduriuką – jei neapkimba tešla, vadinasi iškepęs. Išimame iš kepimo formos ir paliekame ataušti ant grotelių, palaikome taip iki kitos dienos.

Kitą dieną plokštainį perpjauname horizontaliai vieną arba du kartus. Perpjautas dalis aptepame pertrinta abrikosų uogiene (naudojau šią savo pačios virtą) ir sulipdome tortą. Viršų ir aplink kraštus taip pat aptepame uogiene ir paliekame, kad uogienė truputį apdžiūtų.

Glajaus paruošimui abiejų rūšių šokoladą, vandenį ir cukrų ištirpiname prikaistuvyje virš vandens vonelės ir paviriname (nuolat maišant) 5-10 minučių, kol pasidarys tirštas glajus. Jį ataušiname ir kai tik glajus pradės stingti, aptepame juo visą tortą. Norint, torto viršų galima papuošti šviesesnio (pieniško) šokolado raštais.

Suteptą ir papuoštą tortą vertėtų, kaip jau minėjau, bent parą palaikyti, kad skoniai susistovėtų. Geriausia, kad ramiai pastovėtų ne šaldytuve, o kambario temperatūroje (idealu būtų 18 °C). Patiekiame su plakta nesaldinta grietinėle – tuomet atsiskleidžia visas torto skonis, grietinėlė maloniai prigesina šokoladinį saldumą. Skanaus :)

Tortas Sacher

Šaltinis: „Šventiniai kepiniai. Didžioji kalėdinių kepinių knyga”, 1997 m.

 

Print Friendly, PDF & Email